
W listopadzie 2018 roku, Komisja Europejska przedstawiła „Strategiczną długoterminową wizję zamożnej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki UE”. Według tego dokumentu do roku 2050 konieczne jest jak największe ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie, rolnictwie i energetyce a w przypadkach gdy nie jest to możliwe – zrównoważenie emisji CO2 poprzez zwiększanie jej pochłaniania.
Gospodarka neutralna dla klimatu wymaga wspólnych działań w siedmiu obszarach, takich jak:
- efektywność energetyczna,
- energia ze źródeł odnawialnych,
- czysta, bezpieczna i oparta na sieci mobilność,
- konkurencyjny przemysł i gospodarka o obiegu zamkniętym,
- infrastruktura i połączenia międzysystemowe,
- biogospodarka i naturalne pochłanianie dwutlenku węgla,
- wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w celu rozwiązania problemu pozostałych emisji.
Długoterminowa wizja strategiczna Komisji Europejskiej stanowi zaproszenie do wzmożonego wysiłku na rzecz ochrony klimatu dla wszystkich podmiotów w Unii Europejskiej, w tym przedsiębiorstw, które mają duży wpływ na środowisko. Przedsiębiorstwa odpowiadają za znaczącą część emisji gazów cieplarnianych, jednocześnie posiadając istotny potencjał w zakresie redukcji emisji. Wiele przedsiębiorstw kupuje energię pochodzącą z paliw kopalnych, nie wykorzystuje materiałów z recyklingu, czy używa surowców, których pozyskanie jest energochłonne, tym samym zanieczyszczając środowisko.
NAJWAŻNIEJSZE AKTY PRAWNE REGULUJĄCE
TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ
Europejski Zielony Ład
- Green Deal
Wprowadzony w 2019 przez Komisję Europejską, w celu przekształcenia UE w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę.
- która w 2050 roku osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto
- w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów
- w której żadna osoba i żaden region nie pozostaną w tyle
- której celem będzie ochrona, zachowanie i poprawa kapitału naturalnego UE
- która stawia na ochronę zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem
Pakiet klimatyczny Fit for 55
Zaprezentowany w lipcu 2021, zaostrzający ustalenia Zielonego Ładu i rozszerzający go o dodatkowe cele do osiągnięcia do 2030 roku, w tym m.in.:
- zmniejszenie emisji CO2o 55% w stosunku do 1990 roku
- zwiększenie efektywności energetycznej do 36-39%
- zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii do 40%
- handel uprawnieniami do emisji EU ETS – rozszerzenie systemu o budownictwo, transport lądowy (tzw. mini ETS) oraz transport morski i powietrzny
- węglowy podatek graniczny (CBAM)
- elektromobilność – redukcja emisji o 55% dla aut osobowych i o 50% dla dostawczych
- dostosowanie polityki podatkowej do Europejskiego Zielonego Ładu
- zalesianie – pochłonięcie 310 mln ton emisji CO2 poprzez zasadzenie 3 mld drzew na terenie UE
- Społeczny Fundusz Klimatyczny – łagodzenie skutków transformacji
Polityka Energetyczna Polski
do 2040 r. (PEP2040)
Dokument przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska dotyczący transformacji energetyczno-klimatycznej Polski w oparciu o trzy filary oraz 8 celów szczegółowych.
- I filar: sprawiedliwa transformacja, wsparcie rejonów węglowych, redukcję ubóstwa energetycznego oraz tworzenie nowych miejsc pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, energetyką jądrową czy termomodernizacją budynków.
- II filar: budowa zeroemisyjnego system energetycznego, zakładającego wdrożenie między innymi energetyki jądrowej, morskiej energetyki wiatrowej oraz zwiększenie roli energetyki obywatelskiej.
- III filar: dążenie do osiągnięcia dobrej jakości powietrza, poprzez transformację sektora ciepłowniczego, elektryfikację transportu oraz inwestycje w budownictwo pasywne i zeroemisyjne.